Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky třetí fáze

24. 5. 2016

Prezident je pouhou figurkou - není držitelem pražádné moci. Kvality, jimiž se má vyznačovat, rozhodně nejsou vůdcovské schopnosti, jde tu spíš o schopnost pobuřovat. Proto je za prezidenta vybírán vždycky sporný typ - provokativní a zároveň fascinující. Jeho úkolem není moc vykonávat, nýbrž odvracet od ní pozornost.

Stopařův průvodce po galaxii.

 

Toto kolo má trochu jinou strukturu. Místo obvyklých 5 otázek lehkého kvízu a 5x3 navazujících otázek těžkého kvízu jsou zde 5x2 navazující otázky a 5 otázek, které mohou a nemusí mít přímou návaznost na otázky lehkého kvízu. 

Bodování zůstává téměř stejné. Na zisk alespoň 1 bodu je potřeba zodpovědět alespoň na 1 otázku z prvních pěti kategorií těžšího kvízu (kategorie 6 být zodpovězena nemusí). Na dva body je potřeba zodpovědět celkem 9 otázek. Na tři body je potřeba 13 odpovědí. Jedinou zvláštností je otázka 3a, která umožňuje získat 2 správné odpovědi z jedné otázky, maximální počet správných odpovědí je tedy 16. 

 

Lehký kvíz

1) „Civilizace, která předstírá, že je stát.“ I tak se dá hovořit o této zemi plné protikladů. Dokáže vyslat do vesmíru člověka a zároveň mít kolem svého kosmodromu 80 milionů obyvatel, kteří nikdy neviděli vodovodní kohoutek. Nemá žádné volby, a přesto se vládnoucí garnitura mění každých 10 let. Snad jako jediný stát světa měl v roce 1950 výrazně menší HDP než v roce 1850. O jaký stát se jedná?

2) Jak se nazývá oblast moře do vzdálenosti 200 námořních mil od pobřeží, ve které má přilehlý pobřežní stát monopol na rybolov a těžbu surovin? Jmenujte dva státy, které mají co do plochy tuto oblast největší na světě.

3) Napište alespoň 2 státy, které zrušily otroctví v posledních 60 letech. 

4) Jaký je název státu, který vlastní jaderné zbraně, ale zároveň jeho vláda nemá kontrolu nad rozsáhlými částmi své země? 

5) Císařství, perla. I tak se říkalo této Britské kolonii. Když po druhé světové válce získávala nezávislost, byla rozdělena primárně dle náboženského klíče. Poté co se to lidé dozvěděli, došlo k masové migraci až 7 milionů lidí a odhadem více než milion lidí zemřelo. Vznikly hinduistický a muslimský stát, přičemž ten druhý byl rozdělený na dvě části vzdálené 1500 km od sebe. Spravovat něco takového pochopitelně nešlo a tak došlo k dalšímu dělení. Jaké dva státy jsou nástupnické po tom muslimském?

 

Těžký kvíz

1a) Oficiální jazyk této země má desítky velmi odlišných dialektů. Jak se tedy domlouvají třeba relokovaní dělníci na stavbách, kteří si nerozumí ani slovo a proč?

1b) Jak se jmenuje současná obdoba hedvábné stezky, kterou tento stát buduje podél své nejdůležitější námořní trasy? Jmenujte pákistánský přístav a hlavní surovinu, kterou po této trase převáží. 

 

2a) Teritoriální vody. Tohoto pojmu jsou plné filmy, slýcháme jej ve zprávách a asi si dokážeme zhruba představit jeho význam. Dnes teritoriální vody podléhají přesné definici na délku v námořních mílích. Dokážete říct, jaký dosah měly teritoriální vody historicky, mnohem dříve, než byly určeny na konferencích, dejme tomu v 17. či na počátku 18. století?

2b) Somálští piráti jsou všeobecně známým problémem. Co však známé tolik není, je důvod, proč se vlastně tak najednou objevili. Jistě vás napadne, že to může mít co dočinění se zhroucením celého státu, ale to by samo o sobě nestačilo. Co donutilo rybáře opustit své živobytí a dát se na tuto nebezpečnou dráhu? 

 

3a) Které režimy byly v průběhu 1. poloviny 20. století politicky oficiálně rasistické. Stačí 2 pro správné zodpovězení otázky. Budou-li alespoň 3, získá se bonusový bod navíc. Za každé 2 nesprávné tipy škrtnu jeden správný (tj pokud napíšete 2 režimy správně a 2 nesprávně ve snaze protipovat se k bonusovému bodu, budete se vám počítat jen 1 správný režim a tudíž otázka nebude uznána jako správná).

3b) Multikulturalismus v moderním pojetí vznikl ve státě s dvěma hlavními kulturami. Ta menšinová se pokoušela vydobýt si určité možnosti, jako například její uznání za „svébytnou společnost“, zákaz svým příslušníkům posílat děti do škol druhé kultury, nebo zákaz propagace firem nad určitý počet zaměstnanců ve většinovém jazyku a to nejen proto, aby zde i další generace měly možnost jazyk využít, ale aby jim i k něčemu byl. O jakou zemi a jaké dvě kultury se jedná?

 

4a) Jeden stát měl s USA uzavřenou dohodou o kolektivní obraně, nicméně v 80-tých letech zakázal na svém území, ve svých přístavech a vodách jaderné zbraně a vůbec jaderný materiál. Američané s tím měli pochopitelně problém, neboť mnohé jejich lodě a ponorky měly jaderný pohon a zároveň mohly, ale nemusely mít na palubě jaderné zbraně. USA zareagovaly zrušením paktu a zákazem vplutí lodí tohoto státu do svých přístavů. Jaký je název hledaného státu?

4b) Jaderný klub opravdu není klubem, kde by nové členy vítali s otevřenou náručí. Potenciální nováčci se dočkají v lepším případě ekonomických sankcí, které extrémně znesnadní pokračování nákladného výzkumu, v horším případě pak rovnou invaze. Na světě aktuálně existuje jen jeden stát, který není oficiálním ani neoficiálním členem klubu, který má všechny potřebné technologie, znalosti, materiální zdroje a finanční prostředky, aby bombu bez obtíží a v krátké době vyrobil. Který?

 

5a) Jak se jmenuje politik, který získal základní a část středoškolského vzdělání v hinduistické části kolonie. Na studia ho poslali do Británie a poté se vrátil zpět a pracoval jako právník. Jeho odpor proti Britům, který později pomáhá formovat celý stát, začíná v okamžiku, kdy ho firma pošle řešit spor do JAR. Doma jezdí 1. třídou, letí 1. třídou, přistane v JAR, má koupenou jízdenku 1. třídy z Darwinu do Johanesburgu, kde jej z první třídy vyhodili, protože bylo neakceptovatelné, aby bílý cestoval ve stejné třídě jako barevný. Později jej dokonce zbili za neuvolnění místa Evropanovi.

5b) Horská oblast, o kterou vedou spor hned tři státy je nejnuklearizovanjším místem světa. V extrémních výškách přes 4000 metrů nad mořem tu po sobě pravidelně střílejí horolezci a neexistují jasné hranice. Jen linie kontroly. Proč se původně měla celá oblast připojit k hinduistické části země, přestože většina obyvatelstva byla muslimská?

 

6a) S jakým státem má Francie nejdelší hranici?

6b) Jaký je název drobného ostrova, který byl svého času jednou z nejbohatších zemí světa díky rozsáhlé těžbě. Ta však musela skončit, neboť ostrované prakticky vytěžili většinu svého ostrova. Jeho část se stala neobyvatelnou a ekonomika se hroutila. V rámci následné snahy o získání finančních prostředků vlády sáhly například ke kupčení s uznáním jiných států a postupně za rozsáhlé finanční prostředky podporovali Tchai-wan či Čínu, podle toho kdo platil více.

6c) Kolik % světové dopravy probíhá po mořích? Jmenujte mi alespoň 3 double landlocked states. Kolik % obyvatel planety žije do vzdálenosti 200 km od moře? Přístup k moři znamená pro stát vyšší HDP, o kolik zhruba proti srovnatelnému státu bez přístupu k moři? Odpovědi je možné psát v rozsahu, bude zde určitá tolerance. 

6d) Jeden stát ve finančních problémech se před lety domluvil s libyjským vůdcem Kaddáfím na pronájmu své vysoce úrodné půdy. Po jeho smrti a zhroucení státu z toho pochopitelně sešlo, ale našel se nový zájemce – Čína, která díky intenzivní průmyslové výstavbě už není schopna uživit vlastní obyvatelstvo. Od jakého státu chtěly tyto dva státy půdu pronajímat?

6e) Jak se jmenuje americká strategie, jejíž cílem bylo zabránit SSSR a Číně v přístupu k otevřenému moři vybudováním sítě základen a uzavřením strategických spojenectví na ostrovech Tichého oceánu? 
Po pádu SSSR je hlavním cílem této strategie Čína, která ji přijala v opačném významu za svou a pokouší se zajistit, aby v nejbližším okolí čínské pevniny žádné americké základny či letadlové lodě nebyly. Jedním z příkladů je rozvoj balistických střel středně dlouhého doletu, které teď přímo ohrožují nejbližší americké základny a jsou tak, krom snižujícího se rozpočtu na obranu, důležitým argumentem pro "posunutí se o kus dál."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>


Statistiky

Online: 4
Celkem: 78751
Měsíc: 3773
Den: 160