Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky první fáze

13. 12. 2015

Posílejte do úterní půlnoci

 

Majordomus se zamyslel. Technický pokrok. Ten je nebezpečný. Kdo sní o průraznějších katapultech, lepších šípech a ničivějších kouzlech je vždy nebezpečný. Zjistíme, kdo je dobrý v tomto. 

 

Lehké: 

1) Jak se jmenuje autor románové ságy, která se odehrává v daleké budoucnosti. Lidé se v ní rozšířili po celé galaxii a žijí v impériu, které má poněkud středověký charakter. Jednotlivé šlechtické rody vlastní celé planety. Monopol pro komunikaci a obchod má jediná společnost, která je schopna zajistit bezpečný a rychlý transport mezi planetami. Nejdůležitějším obchodním artiklem je melanž - koření, které umožňuje rozvoj neobvyklých schopností a prodlužuje život, ale je k nalezení na jediné planetě v galaxii. 

2) Jak se jmenuje autor desítek sci-fi románů, který napsal například ságu o monolitu ovlivňující vývoj inteligence v naší Sluneční soustavě, nebo množství románů o kolonizaci blízkých planet, měsíců a asteroidů. V jeho románech a povídkách můžeme často nalézt hrdiny v problémech, které jim způsobují reálné zákony ve vesmíru, například nemožnost srovnat rychlost v meziplanetárním prostoru, dlouhé měsíce na cestách, či nebezpečí komet. Jeho myšlenky byly extrémně nadčasové a vymyslel například systém GPS (který si však ke své smůle nenechal patentovat). Velkou část svého života strávil na Srí Lance. 

3) Jak se jmenuje autor množství knih o robotech a románové ságy o galaktickém impériu v hlubokém úpadku, který měl přinést dlouhá tisíciletí temnoty pro lidskou rasu?    Ještěže se včas objevil matematik se svou novou vědou psychohistorií, na jejichž myšlenkách byla založena malá nadace na okraji galaxie, s jejíž pomocí se měla zkrátit doba temna na pouhých tisíc let. 

4) Jak se jmenuje autor na jehož myšlenkách byly natočeny následující filmy: Blade Runner, Total Recall, Minority report, Impostor, Paycheck nebo Matrix?    

5) Jak se jmenuje ruský autor mnoha sci-fi a fantasy románů, který se nejvíce proslavil ságou o soupeření dobré a temné strany v ulicích Moskvy, vedených prastarými mágy Gesserem a Zavulonem, nebo vesmírnou space-operou, kde se lidské vědomí, samozřejmě za tučnou úplatu, může po smrti zachytit a přenést do nově vytvořeného těla společností aTan?    

 

Těžké: 
Tyto otázky navazují na otázky stejného čísla z lehkého kvízu.


1a) První román ukazuje snahu lidstva vyhubit všechen hmyz světa, čemuž se hmyz, poněkud inteligentnější než se původně zdálo, dost brání. V Číně se to podařilo, ale vedlo to k nečekanému a nepříjemnému důsledku. Jakému?    
1b) Druhý román nás zavede do údolí, ve kterém žije komunita lidí konzumující potraviny vystavené látce, která silně ovlivňuje jejich životy. Sledujeme v něm osud psychologa vyslaného velkými korporacemi studovat, proč zdejší lidé nepodléhají reklamě a proč jeho předchůdci zemřeli za tak nešťastných okolností. Jak se román jmenuje?    
1c) V románu Mučená Hvězda zachrání jeden Sabotér Hvězdu před smrtí a tím i miliardy lidí, kteří kdy využili transportní systém, který její rasa nabízela. V pokračování tohoto románu je vyslán na planetu izolovanou od zbytku galaxie, na které měl probíhat neznámý experiment. Které dvě hlavní rasy se na této planetě nacházely?    

2a) Jmenujte alespoň jeden román, který se odehrává na Srí Lance. 
2b) Jak se jmenuje autorova povídka, v níž neznámá civilizace umístila na měsíc svůj vysílač, díky kterému měla zjistit, kdy se lidstvo vyvine na úroveň meziplanetárních letů?    
2c) Jedna civilizace dělala vše třikrát. Třeba i vysílání obřích lodí skrz Sluneční soustavu. Jak se jmenuje sága, o které mluvím?    

3a) Autor vytvořil 3 zákony, jaké?    
3b) Robot sériového zařazení NDR začal svou existenci v bohaté rodině Martinů, která dala prostor jeho jedinečné schopnosti učit se. Dotáhl to vskutku daleko, ale dokážete mi říct první povolání, kterým si vydělával peníze?    
3c) Ve filmovém zpracování autorova světa, ve kterém má hlavní roli Will Smith, spáchá robot vraždu. Jaké je jméno toho robota?    

4a) V románu Muž z vysokého zámku ovládají Ameriku dvě supervelmoci – jaké?    
4b) V románu, ve kterém se hlavní postavy pomocí zvláštní drogy pohybují časem, se objevují Starci, po jejichž boku země bojuje proti jiné nehumanoidní rase. Kdo jsou Starci?    
4c) Jaký je název postapokalyptického románu, ve kterém lidstvo spojuje jediný člověk ve stanici na orbitě, který vytrvale čte těm, k nimž dosáhne rádiový signál, knihy a povídky?    Lidé zde mají nečekané schopnosti, například jeden upoutaný na invalidní vozík ovládá telekinezi, jiný prý svým strachem způsobil odpálení jaderných hlavic. 

5a) Proč církev přijala systém aTan, umožňující znovuoživení po smrti, s nadšením? 
5b) V pohádce Trix Solier se hlavní hrdina stane čarodějovým učněm. Proč má on i ostatní magického řemesla zakázáno platit měďáky?    
5c) V cyklu Lord z planety Země je jedna planeta, která nemá na svém povrchu chrám, což prakticky znemožňuje její lokalizaci ve vesmíru. Která?    

 

 

 

Odpovědi:

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Nečti to, pokud jsi ještě neřešil kvíz

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Myslím to vážně, jsou to spoilery

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Opravdu?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Odpovědi s komentářem k tomu, co bylo často špatně

 

1a)    Půda se postupně stala sterilní. (Tohle neměl nikdo správně, ale odpověď jde najít i s "frank herbert the green brain china)
1b)    Santarožská bariéra
1c)    Lidé a Gowachini (ve stovkách milionů, caleban tam nebyl ani jeden)
    
2a)    Například Rajské Fontány nebo Poslední Teorém
2b)    Hlídka
2c)    Ráma 
    
3a)    3 zákony robotiky
3b)    Truhlář, řezbář, umělec se dřevem
3c)    Sonny
    
4a)    Japonsko a Německo
4b)    Chtěl jsem slyšet, že to jsou ztracení vzdálení příbuzní lidí, ale to že to jsou obyvatelé planety Lilistar je také pravda. (reálně měli planet víc)
4c)    Dr. Krvemsta aneb jak se nám žilo po bombě
    
5a)    Protože dokazoval existenci duše
5b)    Měď není ušlechtilým kovem a tak je mág schopen vytvořit neomezené množství měďáků.
5c)    Země

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< květen / 2019 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 78751
Měsíc: 3772
Den: 159